Obszar gminy o powierzchni 4136 ha zamieszkuje ok. 10 tys. mieszkańców, co daje największą gęstość zaludnienia wśród gmin powiatu częstochowskiego. Ma ona charakter przemysłowo-rolniczy.
Na jej terenie działa ponad pół tysiąca podmiotów gospodarczych:
od dużych zakładów przemysłowych, takich jak CEMEX Polska Sp. z o.o. Cementownia Rudniki, czy Zakłady Chemiczne „Rudniki” S.A. do małych firm rodzinnych działających w różnych dziedzinach gospodarki.
Rędziny jako jedna z nielicznych gmin w kraju posiada własną komunikację autobusową obsługiwaną przez Gminny Zakład Komunikacyjny. W 2017 r. gminny tabor zasiliły 4 nowe, ekologiczne autobusy o napędzie hybrydowym, zakupione przy udziale środków unijnych. Dzięki nim mniej spalin jest emitowanych z transportu, czym lokalny samorząd wpisuje się w założenia strategii rozwoju województwa „Zielone Śląskie 2030”.
Jakość powietrza poprawia się dzięki realizowanym na terenie gminy wymianom źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Wzrasta też efektywność energetyczna za sprawą inwestycji termomodernizacyjnych czy wymiany oświetlenia ulicznego. Pozytywne dla środowiska naturalnego zmiany to również regularnie rozbudowywana sieć kanalizacji sanitarnej oraz ukończona w 2020 r. budowa docelowej oczyszczalni ścieków.
Dzięki zaangażowaniu miejscowych władz z wójtem Pawłem Militowskim na czele, spółka Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. w Częstochowie zdecydowała się wybudować w Kościelcu giełdę rynku rolno-spożywczego Agro Fresh Park, która zapewni pracę dla ponad 100 osób. JAFP powstanie w sąsiedztwie Lotniska Rudniki, zarządzanego
przez Aeroklub Częstochowski.
Władze gminy są przychylne nowym inwestycjom i aktywności mieszkańców. Dbają o zrównoważony rozwój na wielu płaszczyznach dzięki czemu Rędziny stają się miejscem, w którym warto zamieszkać i do którego chce się wracać.