Burmistrzem Białogardu jest Emilia Bury, pełniąca tę funkcję od listopada 2018 r. Białogard to jeden z najstarszych grodów na terenie Pomorza, sięgający w swych początkach już VIII wieku. Pierwotnie było to osiedle obronne, następnie
w IX-X wieku gród plemienny, kolejno piastowski i książęcy. Nazwę miasta można dosłownie przetłumaczyć jako „biały gród”, jednak jego brzmienie zmieniało się na przestrzeni wieków.
Białogard zajmuje obszar o powierzchni 25,73 km², a liczba jego mieszkańców to 21 370 osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy (na postawie informacji z dnia 23.03.2023 zgodnie z rejestrami prowadzonymi przez Urząd Miasta Białogard). Ziemia Białogardzka to przede wszystkim historia i niepowtarzalne zabytki, do których należy zaliczyć między innymi mury obronne, Bramę Połczyńską oraz gotyckie kościoły. Białogard to także wiele szlaków turystycznych biegnących przez malownicze obszary naszego miasta.
Miasto stale powiększa i uatrakcyjnia sieć terenów zielonych, chcąc w ten sposób
stać się miejscem bardziej przyjaznym mieszkańcom i środowisku. Dzięki prężnie realizowanym inwestycjom miejskim, lokalni rowerzyści mają do swojej dyspozycji coraz więcej bezpiecznych i atrakcyjnych ścieżek rowerowych łączących pobliskie miejscowości.
Kolejną atrakcją naszego miasta jest otwarcie w 2023 r. przystani kajakowej, która będzie miejscem spotkań i rekreacji białogardzian oraz licznie przybywających miłośników spływów kajakowych. Niepowtarzalny bieg meandrującej rzeki Parsęty umożliwia mieszkańcom w pełni cieszyć się jej urokami. Białogard to również jedno z najlepszych miejsc dla wędkarzy ryb łososiowatych. Rzeka Parsęta wraz ze swoimi dopływami ściągają bardzo liczne rzesze miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. Natomiast rzeką pstrągowo-lipieniową jest Liśnica przepływająca przez nasze miasto i tu kończąca swój bieg, wpadając do Parsęty. O bogactwie przyrodniczym naszego miasta stanowią dorzecza rzek oraz okoliczne lasy z licznymi niewielkimi jeziorami, które są terenami wypoczynkowymi mieszkańców, a także decydują o atrakcyjności turystycznej Białogardu.
W samym mieście park Orła Białego oraz zrewitalizowany park im. Leona Mroczkiewicza – to piękne, pełne zieleni miejsca będące obowiązkowym punktem odwiedzin. Założycielem Parku Orła Białego był burmistrz Carl Friedrich Mücke. Wówczas to przeniesiono tu granitowy postument znajdujący się na Rynku Głównym, na którym wcześniej stał posąg cesarza Wilhelma I. Niestety podczas I wojny światowej pomnik ten został przetopiony na amunicję. Na tym postumencie znajduje się obecnie wyrzeźbiony biały orzeł z rozpostartymi do lotu skrzydłami. Rzeźba wykonana została przez Zygmunta Wujka. Park jest poprzecinany licznymi alejkami spacerowymi. Znajdują się tu dwa stawy z dzikimi kaczkami, które są dużą atrakcją tego miejsca. W parku jest też miejsce dla dzieci – plac zabaw z wieloma urządzeniami, w tym huśtawkami i zjeżdżalniami oraz wiele miejsc odpoczynku. Przy parku znajduje się jeden z piękniejszych obiektów architektonicznych miasta. Jest to dom, w którym mieszkał lokalny rzeźbiarz Joachim Utech będący rodowitym białogardzianinem. Białogard w swoich inicjatywach społeczno-kulturowych łączy historię z zabawą. Od lat 60 tych XX w. odbywa się turniej miast Białogardu i Świdwina o nazwie „Bitwa o Krowę”. Jest to
cykliczny turniej gier i zabaw przedstawicieli obu miast walczących o przechodnie trofeum – Krowie Rogi. Impreza ta nawiązuje do historycznego sporu o bydło, który toczył się między grodami w 1496 r. Pomysł organizacji turnieju wypłynął od instruktora PDK Leona Zdanowicza ze Świdwina, a pierwszy turniej odbył się w 1969 r. Konkurencje ustalane są przez obie drużyny. Większość z nich, jak strzelanie z łuku, ścięcie toporem drewnianego niedźwiedzia, rzut oszczepem i toporem do celu, rozpalanie rozklepanym do czerwoności drutem ogniska nawiązuje do czasów średniowiecznych. Turniejowe spotkania odbywają się na przemian w Świdwinie i w Białogardzie. Każda bitwa kończy się pokojową ucztą przygotowaną przez gospodarzy turnieju.
Nadanie praw miejskich w 1292 r. Białogard świętuje zawsze latem na tzw. Dniach Białogardu, które są czasem rozrywki i zabawy dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic. Przyszłość Białogardu to stale przybywające nowe miejsca pracy oraz młodzi ludzie, którzy łączą swoją perspektywę z tym miastem. Najnowszą inwestycją miejską w odpowiedzi na te potrzeby jest oddany do użytkowania w 2022 r. nowoczesny żłobek „Gryfuś”. Dzięki tej
inwestycji młodzi ludzie mogą szybko wrócić na rynek pracy.
Białogard to przyjazne i bezpieczne miejsce do zamieszkania z wieloma atrakcjami przyrodniczymi i turystycznymi, bogatą historią i dobrą przyszłością.
Zajrzyj do nas na www.bialogard.info.pl