Wizytówką gminy Zbójno i cechą szczególną tych ziem są „Drumliny Zbójeńskie”. Drumliny, to unikalne formy polodowcowe w postaci zespołów pagórków o owalnych kształtach, wydłużonych z kierunkiem ruchu lodowca. Pagórki te są oddzielone od siebie wąskimi obniżeniami, w których występują drobne oczka wodne lub malownicze jeziora. Przyrodniczym atutem gminy Zbójno jest największa w całym województwie kujawsko-pomorskim liczba jezior. Jeziora zajmują tu w sumie aż 230 ha. Największe z nich – Jezioro Wielgie o powierzchni 78,33 ha jest zarazem najgłębszym jeziorem w województwie o maksymalnej głębokości 47 m.
Na terenie gminy Zbójno zachowały się dwa kompleksy pałacowo-parkowe w Zbójnie i w Wielgiem. Najbardziej okazałe i stosunkowo najlepiej zachowane jest założenie pałacowo-parkowe w Zbójnie.
Ostatnie lata to bardzo dobry dla Gminy czas pod kątem inwestycji. Można śmiało napisać, że ich największa ilość przypada na okres 2014-2021. Gro z nich uzyskało dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej i innych źródeł.
W tym okresie wybudowano m.in. 212 przydomowych oczyszczalni ścieków, gruntowne remonty przeszły świetlice wiejskie w miejscowościach Ruże, Sitno, Rembiocha i Klonowo oraz pojawiły się pierwsze mikroinstalacje fotowoltaiczne na budynkach osób prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.
Gmina w tym okresie może również pochwalić się wieloma inwestycjami drogowymi. Poza bieżącym utrzymywaniem dróg gruntowych, od 2014 r. powstało ok. 11 km dróg asfaltowych.
W tym okresie dokonano też przebudowy drogi wojewódzkiej biegnącej przez centrum Zbójna, w ramach której powstało największe rondo w powiecie golubsko-dobrzyńskim.
Kolejną ważną inwestycją była termomodernizacja budynku szkoły w Zbójnie w ramach projektu pn. Zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w produkcji energii w gminie Zbójno.
W czerwcu 2017 r. ostatecznie zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem terenu przy zbiorniku wodnym w Zbójnie.
Natomiast w 2018 r. gmina w ramach środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu uporządkowała drzewostan w zabytkowym parku wchodzącym w skład Zespołu pałacowo-parkowego wpisanego do rejestru zabytków. W 2019 r. przy świetlicy wiejskiej w Sitnie Gmina zagospodarowała jej teren.
W latach 2018-2020 w dwóch etapach zmodernizowano gminną oczyszczalnię ścieków
w miejscowości Zbójno.
Poza tym na bieżąco gmina realizowała zadania z funduszu sołeckiego, o których to decydowali mieszkańcy na zebraniach. To właśnie z ich inicjatywy powstały siłownie zewnętrzne i place zabaw m.in. w Działyniu, Klonowie, Oborach, Rudusku, Wojnowie.