W ramach poprawy infrastruktury wodno-ściekowej rozbudowano oczyszczalnię w Lubrańcu-Marysinie. Wybudowano również oczyszczalnię ścieków w miejscowości Józefowo, która obsługuje Publiczną Szkołę Podstawową im. st. sierż. Feliksa Rybickiego w Sarnowie. Niezwykle ważnymi inwestycjami podjętymi przez lubraniecki samorząd są przeprowadzane sukcesywnie od wielu lat remonty i termomodernizacje świetlic, szkół, budynków socjalnych i użyteczności publicznej. Na szeregu wspomnianych (m.in. Urząd Miejski w Lubrańcu, PSP w Sarnowie, stadion miejski w Lubrańcu, PSP im. Aleksandra Kamińskiego w Lubrańcu) zamontowano panele fotowoltaiczne. Wśród pozostałych proekologicznych inicjatyw podejmowanych przez lubraniecki samorząd należy wymienić realizację następujących programów: „Racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona powierzchni ziemi”, przedsięwzięcia polegającego na usuwaniu folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej i „Azbest 2020” – polegającego na usuwaniu azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Wśród zadań przyczyniających się do rozwoju gminy należy wymienić sukcesywnie przeprowadzane remonty, budowy i przebudowy dróg gminnych, których łączna długość wynosi 206,031 km, z tego większość – 132,273 km ma nawierzchnię bitumiczną. Dobre połączenie gminy Lubraniec z innymi ośrodkami (drogami wyższej kategorii oraz węzłami autostrad A1 i A2) zapewnia Droga Wojewódzka nr 270 Brześć Kujawski – Koło o dł. 16,1 km. Już wkrótce powstanie także obwodnica Lubrańca, której budowa będzie jedną z największych realizacji inwestycyjnych na terenie gminy. Uzupełnieniem układu komunikacyjnego są ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe, które ułatwiają uprawianie aktywnej turystyki. Na terenie gminy znajduje się bowiem szereg bardzo interesujących zabytków oraz miejsc ciekawych pod względem przyrodniczym. Wśród tych najważniejszych należy wymienić: Park Kulturowy w Sarnowie z monumentalnymi i unikatowymi w skali światowej grobowcami z epoki neolitu. W Lubrańcu na uwagę zasługują: wybudowana w stylu barokowym dawna synagoga żydowska z I poł. XIX w. oraz zespół pałacowo-parkowy – dwór z 1827 r. i park z 1826 r. Wśród godnych obejrzenia obiektów należy wymienić również leżące na terenie gminy świątynie w: Zgłowiączce (XV w.), Kłobi (1883-1888), Lubrańcu (1905) oraz Dąbiu Kujawskim (1789-1790). Wśród pozostałych zabytków należy wymienić również licznie rozsiane po całej gminie (m.in. Kazanie, Redecz Kalny, Dąbie Kujawskie, Żydowo, Sułkowo, Kłobia) dworki i parki, a także relikt średniowiecznego (XI w.) grodziska w Sułkowie.
Pisząc o walorach turystycznych i przyrodniczych gminy Lubraniec nie sposób pominąć rozpostartego w dolinie rzeki Zgłowiączki obszaru „słonych łąk” (rejon wsi: Janiszewskie Dęby, Chrustowo, Janiszewek, Janiszewo i Zgłowiączka). Sama rzeka Zgłowiączka ma również walory turystyczne pozwalające na organizację m.in. spływów kajakowych.
Istotną aktywnością edukacyjno-przyrodniczą jest współpraca gminy Lubraniec z Nadleśnictwem Kutno, która tylko w ostatnim czasie zaowocowała m.in. powstaniem ścieżki edukacyjnej na terenie PK w Sarnowie, a także realizację projektu sadzenia „Lasu niepodległości”.
Osoby spragnione dobrej zabawy oraz lubiące dobrą kuchnię zapraszamy na coroczny Festiwal Kuchni Kujawskiej – święto czarniny, który odbywa się w Lubrańcu zawsze w pierwszej połowie września.