Na terenie gminy zlokalizowane są: Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, węzeł autostrady A4, droga krajowa 79 oraz linia kolejowa. Nowoczesna, a także wciąż rozwijająca się infrastruktura, dogodne położenie i szybkie połączenie z centrum Krakowa oraz aglomeracją śląską, wysokiej jakości placówki edukacyjne, rekreacyjne i sportowe sprawiają, że coraz więcej mieszkańców osiedla się w gminie Zabierzów.
Gmina Zabierzów dąży do zrównoważonego rozwoju poprzez odpowiedzialne planowanie przestrzenne. Aktualne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują na 99,9% jej powierzchni – to jeden z czynników wpływających na zwiększającą się liczbę mieszkańców oraz dużą koncentrację nowoczesnych firm na terenie Zabierzowa. Liczba podmiotów gospodarczych, które mają główne miejsce wykonywania działalności na terenie naszej gminy, to według raportu z CEIDG 2750. Podejmując działania służące poprawie infrastruktury i warunków życia mieszkańców, poprzez ciągłe usprawnianie transportu publicznego, rozwój bazy edukacyjnej, społecznej i sportowej z jednoczesnym propagowaniem rozwiązań przyjaznych środowisku – gmina stara się znaleźć balans między dynamicznym rozwojem, a zachowaniem cennej przyrody, która jest jednym z jej największych atutów.
Gmina Zabierzów dba o dostępność oraz jakość edukacji, wychowania i opieki. To miejsce, które nie tylko odpowiada na potrzeby swoich mieszkańców szukających spokoju poza miastem, ale też chroni unikalne walory przyrodnicze, tworząc harmonijną przestrzeń do życia, rekreacji i pracy. Cenne zasoby przyrodnicze i liczne obszary chronionego krajobrazu oraz walory naturalne zadecydowały, iż znaczna część obszaru gminy znalazła się w granicach dwóch parków krajobrazowych: „Dolinki Krakowskie”, który obejmuje jurajskie doliny Bolechowicką, Kobylańską, Będkowską i Kluczwody oraz „Tenczyńskiego” z największym na zachodzie Krakowa kompleksem Lasu Zabierzowskiego oraz Dolinami Aleksandrowicką, Brzoskwinki i przełomem Rudawy pod słynną Skałą Kmity. Jurajskie dolinki stanowią dużą atrakcję dla wielu turystów, jak i entuzjastów wspinaczek skałkowych. Zabierzów stara się promować turystykę zrównoważoną, która nie niszczy środowiska, a jednocześnie przyciąga ludzi ceniących piękno natury i ciszę. Posiadamy bogatą sieć szlaków turystycznych w tym 60 km szlaków rowerowych, ze znanym szlakiem „Orlich Gniazd” oraz trasę rowerową Velo Rudawa powstałą w ramach inwestycji Velo Małopolska. Na szczególną uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów zasługują liczne zabytki i wartościowe obiekty dziedzictwa kulturowego, m.in. kościoły w Bolechowicach, Rudawie i Zabierzowie, pałac w Balicach i wiele innych cennych zabytków, które na pewno warto zobaczyć. Na terenie gminy znajduje się Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny z krytą pływalnią oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów z filiami w Kleszczowie, Rudawie i Kochanowie, posiadające szeroką ofertę kulturalną dla mieszkańców. Zadania gminy w zakresie jej promocji realizuje Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Zabierzów.
W ramach działań promocyjnych tworzonych jest wiele materiałów reklamowych m.in. filmy promujące piękno przyrody, zabytki i atrakcje turystyczne, wydawane są albumy, mapy, foldery, pocztówki, przewodniki turystyczne i rowerowe. Ofertę dla mieszkańców doskonale uzupełnia ponad 60 prężnie działających organizacji pozarządowych, które przy wsparciu z budżetu gminy Zabierzów prowadzą szeroką działalność i organizują szereg wydarzeń sportowych, turystycznych czy kulturalnych.
Gmina Zabierzów to miejsce, które oferuje zarówno aktywny wypoczynek, jak i idealne warunki do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej – to przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie!
Zapraszamy do przyjaznej gminy Zabierzów