data publikacji: 2023-08-08
POWRÓTMAZOWIECKIE. Gmina Bielany
Gmina Bielany jest gminą wiejską położoną w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim. Powierzchnia gminy wynosi 110 km2, którą zamieszkuje prawie 4000 mieszkańców.
Aktualności
data publikacji: 2023-08-08
POWRÓTdata publikacji: 2023-08-08
POWRÓTGmina Bielany jest gminą wiejską położoną w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim. Powierzchnia gminy wynosi 110 km2, którą zamieszkuje prawie 4000 mieszkańców.
Korzystne uwarunkowania dla rozwoju gospodarczego i inwestycyjnego gminy związane są z jej rentą położenia. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 63 i zlokalizowana jest w bliskiej odległości miast: Siedlce, Sokołów Podlaski i Węgrów oraz Warszawy (100 km). Potencjałem gminy są jej mieszkańcy, to przede wszystkim oni przyczyniają się do szybkiego rozwoju gminy Bielany. Dla wielu mieszkańców głównym źródłem utrzymania jest rolnictwo. Gospodarstwa rolne znajdujące się na terenie gminy Bielany są innowacyjne i zautomatyzowane, a rolnicy dbają o rozwój swoich gospodarstw. Osiągają wysokie wyniki produkcyjne i należą do ścisłej czołówki najlepszych producentów w województwie mazowieckim.
W gminie obserwowana jest rosnąca aktywność społeczności lokalnej, przejawiająca się we wzroście liczby zarejestrowanych Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji pozarządowych oraz realizowanych przez nie projektów i przedsięwzięć. Aktywność społeczna pozwala na prowadzenie skutecznej polityki rozwoju poprzez włączanie społeczeństwa w procesy decyzyjne. Jednak najważniejszą rolę w procesie decyzyjnym odgrywa współpraca Rady Gminy Bielany z wójtem, a rezultaty tej współpracy są widoczne poprzez wykonane inwestycje służące mieszkańcom.
Gmina Bielany jest niezamożnym samorządem, ale efektywne jej zarządzanie cechuje się zmaksymalizowaniem ilości pozyskiwanych środków zewnętrznych, co pozwala na realizację tak wielu inwestycji. Utrzymanie wysokiej skuteczności zarządzania gminą i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań rozwojowych zależy w dużej mierze od potencjału kadrowego pracowników gminy. To oni piszą wnioski i dbają o ich skuteczne rozliczenie. Dzięki dobremu zarządzaniu oraz właściwym decyzjom gmina Bielany może pochwalić się osiągnięciem „I miejsca w kategorii Lider Powiatowy” w Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego 2022, w którym ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa mazowieckiego pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Należy podkreślić, że szczególne znaczenie dla budowania wizerunku gminy Bielany ma sposób i jakość świadczenia usług publicznych. Aby utrzymać wysoką efektywność obsługi interesanta oraz dostosować urząd gminy do możliwości wdrażania innowacyjnych rozwiązań, w 2023 r. rozbudowano istniejący budynek urzędu gminy. Przestronny, funkcjonalny, przyjazny dla wszystkich mieszkańców i interesantów obiekt będzie stwarzał bardzo dobre warunki pracy i obsługi zainteresowanych. Ogromnym sukcesem jest wielo-finansowość, która pozwoliła na wykonanie całości zadania ze środków zewnętrznych.
Gmina podejmuje szereg działań o charakterze innowacyjnym – zakupiono
autobus elektryczny, zakupiono trzy fabrycznie nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, w tym jeden ze środków wygranych w konkursie „Bitwa o Wozy”. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych są w pełni doposażone, strażnice wyremontowane.
Oświetlenie uliczne na terenie gminy Bielany zostało wymienione na ledowe, a na strażnicach OSP, świetlicach wiejskich oraz budynkach użyteczności publicznej zamontowano instalacje fotowoltaiczne, one same przeszły kapitalne remonty i termomodernizację.
Gminna infrastruktura drogowa jest utrzymana w dobrym stanie. Władze gminy dbają nie tylko o odpowiedni stan techniczny nawierzchni dróg, który jest najważniejszym elementem wpływającym na bezpieczeństwo i komfort poruszania się po drogach, ale także o odpowiednie oświetlenie dróg i utrzymanie czystości i porządku poboczy. Poprawia się stan dróg powiatowych. Powiat wspólnie z gminą wyremontował drogi Sokołów Podlaski – Paprotnia oraz Kowiesy – Paczuski Duże. Obecnie gmina Bielany w 2023 r. przejmie i wyremontuje z własnego budżetu kilka kilometrów bardzo zniszczonych dróg powiatowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu życia naszym mieszkańcom i wszystkich użytkownikom.
Obszar gminy Bielany stanowi płaską i falistą równinę, na której oprócz przynależności części terenów gminy do obszaru Natura 2000, nie znajdziemy naturalnych atrakcji przyrodniczych. Mając na uwadze potrzeby mieszkańców władze gminy budują „Ośrodki i Kąciki Edukacji Ekologicznej” wraz z zagospodarowaniem terenu wokół zbiorników wodnych celem stworzenia warunków do rekreacji i odpoczynku.
W trosce o najmłodszych mieszkańców gminy w każdej miejscowości tworzone są place zabaw dla dzieci oraz wiaty turystyczne. Ważnym elementem jest innowacyjność, ale gmina nie zapomina o tożsamości swoich mieszkańców. 9 listopada 2022 r. na sesji Rady w Bielanach przyjęto symbole heraldyczne gminy Bielany. Nowo ustanowiony herb gminy nawiązuje do głęboko osadzonej przeszłości gminy. Elementy w nim zawarte od zawsze były i nadal są symbolami ogółu zamieszkującej te ziemie ludności. Budujemy pomniki, dbamy o dziedzictwo kulturowe, czego przykładem jest uratowanie „Perły Podlasia” w Patrykozach, utworzenie Regionalnego Ośrodka Kultury oraz Izby Pamięci i Kultury w Rozbitym Kamieniu.