W 2020 r. uchwalono Strategię Elektromobilności Miasta Cieszyna w latach 2020-2030. Do jej celów należą:
1. Ograniczenie emisji generowanej przez transport zbiorowy.
2. Ograniczenie emisji generowanej przez transport indywidualny.
3. Korzystanie z rozwiązań elektromobilnych przez samorząd.
4. Zrównoważone zarządzanie przestrzenią w mieście.
5. Rozwój świadomości społecznej w zakresie ekologii i zrównoważonego transportu.
Wśród zadań, które zostały już zrealizowane w ramach tej strategii, znalazły się: podpisanie umowy na zakup dwóch autobusów elektrycznych, modernizacja przystanków autobusowych, wdrożenie systemu opłat za parkingi za pomocą aplikacji mobilnej, a także zakup dwóch rowerów elektrycznych dla cieszyńskiej Straży Miejskiej. Przez cały czas modernizowany jest tabor należący do miejskiej spółki Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.
Miasto Cieszyn jest również w trakcie opracowywania nowego planu transportowego dla komunikacji miejskiej, którego jednym z celów jest zwiększenie możliwości wykorzystania transportu publicznego oraz centrum przesiadkowego obejmującego dworzec autobusowy i kolejowy. Powołano również Zespół ds. Polityki Rowerowej w Cieszynie, do którego zadań należy inicjowanie i opiniowanie projektów mających wpływ na lokalny i tranzytowy ruch rowerowy.
Do końca roku 2021 zostaną wykonane instalacje fotowoltaiczne na 3 obiektach miejskich. Na realizację tego zadania przyznano dotację ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Warto również nadmienić, że w Cieszynie funkcjonuje Cieszyński Klaster Energii, którego celem jest poprawa jakości powietrza i wykorzystanie lokalnego potencjału do produkcji energii.
Cieszyn od lat prowadzi program wsparcia finansowego skierowany do właścicieli nieruchomości, którzy rezygnują z grzewczych systemów opartych o paliwa stałe na rzecz rozwiązań ekologicznych. Zawarto także porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w sprawie programu „Czyste Powietrze”. W Cieszynie powstał punkt konsultacyjny, w którym można uzyskać informacje o programie, a przeszkolone osoby udzielają porad z zakresu przygotowywania i składania wniosków.
Warto dodać, że w czerwcu 2021 r. przyznano miastu 3 521 346 euro, czyli ponad 15 mln zł na realizację projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne”, który złożony został w ramach tzw. Funduszy Norweskich. To wymierne wsparcie zostanie wykorzystane na działania poprawiające jakość życia mieszkańców Cieszyna. Jak widać, uporządkowana i spójna polityka rozwojowa w kontekście ochrony środowiska i nowoczesnych wyzwań technologicznych jest jednym z najważniejszych celów Miasta Cieszyna na najbliższe lata.