Wędrówki piesze, szlaki konne czy liczne trasy rowerowe to tylko kilka sposobów zwiedzania powiatu tarnogórskiego. Inną, równie ciekawą formą jest przejażdżka najstarszą na świecie, nieprzerwanie czynną Górnośląską Koleją Wąskotorową.
Powiat tarnogórski można eksplorować także pod ziemią. Niezapomnianych wrażeń dostarczają wizyty w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga – dwóch najbardziej znanych atrakcji spośród 28 obiektów, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2017 r. Warto dodać, że był to dopiero 15. polski wpis na tej prestiżowej liście i jednocześnie pierwszy w województwie śląskim.
Miłośnikom wypoczynku na łonie natury i wśród zieleni powiat oferuje liczne zespoły pałacowo-
parkowe. Najpopularniejsze to Park Świerklaniecki wraz z Pałacem Kawalera a także Pałac w Brynku oraz Pałac w Nakle Śląskim, w którym mieści się Centrum Kultury Śląskiej. Wypoczynek na świeżym powietrzu gwarantuje zalew Nakło-Chechło, który jest znakomitym miejscem do relaksu oraz do wędkowania, żeglowania i uprawiania innych sportów wodnych.
Powiat może pochwalić się licznymi obiektami architektury sakralnej. Warto odwiedzić przede wszystkim drewniane kościoły w Miasteczku Śląskim i w Księżym Lesie.
Dzięki dobremu skomunikowaniu kolejowemu, bliskości autostrady A1, znajdującemu się w Pyrzowicach Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu, dotarcie do powiatu tarnogórskiego nie sprawia żadnych trudności. Zapraszamy!