Bez wątpienia warto wejść na szczyt, na którym roztacza się niezapomniany widok na Gopło, jego malownicze zatoki, wysepki, półwyspy oraz miasto i rozległą równinę kujawską. Kolejną atrakcją jest rejs po jeziorze Gopło wycieczkowym statkiem „Rusałka” wybudowanym w 1960 r., podczas którego można napawać się pięknem nadgoplańskiej przyrody. Jednak najbardziej wartościowym zabytkiem Kruszwicy jest wznosząca się na wschodnim brzegu Gopła Kolegiata pw. św. Ap. Piotra i Pawła zbudowana na początku XII w. – jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.
Przyszłość i rozwój dla naszej Gminy ma ogromne znaczenie. Dokonując porównania chociażby wyglądu Kruszwicy sprzed lat i stanu obecnego, można zauważyć, jak bardzo się ona rozwinęła. Poprawił się stan dróg na terenie Gminy m.in. dzięki dofinansowaniom z Rządowego Programu Funduszu Dróg Samorządowych, powstały nowe obiekty rekreacyjno-sportowe (np. place zabaw, boiska i hale sportowe, siłownie zewnętrzne czy pumptrack) oraz ponad 12 km ścieżek pieszo-rowerowych. Przyczyniając się do rozszerzenia oferty turystycznej miasta odkryto część piwnic dawnego zamku kruszwickiego oraz udostępniono je turystom. Odbudowano częściowo mury zamku oraz zrekonstruowano wieszakowy most zwodzony. Dodatkową atrakcją są wymurowane i rozmieszczone w 11 punktach miasta tablice nawiązujące swoim wyglądem do Mysiej Wieży, które tworzą trasę turystyczną „Spacer po starej części miasta”. Umieszczone na nich informacje pozwalają bliżej zapoznać się z najważniejszymi faktami historycznymi dotyczącymi Kruszwicy.
Znany w Polsce i Europie jest naturalny tor wioślarski na jeziorze Gopło gruntownie zmodernizowany na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Odbywają się tutaj najważniejsze imprezy o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Położenie miasta i gminy nad Gopłem daje doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych, dzięki czemu Kruszwica należy do bardzo znanych i prestiżowych ośrodków wioślarskich i żeglarskich.
Rok 2021 przynosi kolejne inwestycje oraz działania mające na celu dbałość o wizerunek i promocję Kruszwicy. W tym roku zrealizowana będzie długo oczekiwana budowa nowego mostu w Kobylnikach. Gmina Kruszwica jako jedyna w województwie kujawsko-pomorskim otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Mosty dla regionów”. Sam obiekt oraz drogi dojazdowe zaprojektowano tak, by w przyszłości mogły stanowić część obwodnicy Kruszwicy. Obecnie prowadzone są prace rewitalizacyjne zabytkowego wiatraka typu „Koźlak” w Chrośnie. Odnowiony obiekt wzbogaci ofertę turystyczną naszej Gminy, umożliwi prowadzenie tzw. „żywych lekcji historii” oraz stanie się miejscem integracji społecznej.
Podejmowane w ostatnich latach inwestycje przyczyniły się do rozwoju Gminy Kruszwica. Mają zróżnicowany charakter, dotyczą różnych sfer życia, a ich realizacja zaspokaja wiele potrzeb społeczeństwa: wpływa na wzmocnienie potencjału turystycznego miasta, a przede wszystkim poprawę warunków życia mieszkańców.