Na obszarze gminy funkcjonuje 6 szkół podstawowych (w tym jedna z oddziałami integracyjnymi), 6 oddziałów – powołanego do życia w 2014 r. – Przedszkola Samorządowego, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaksicach, 27 świetlic, ponad 30 organizacji pozarządowych oraz około tysiąca podmiotów gospodarczych. Na ternie gminy działają 4 jednostki OSP, 3 kluby sportowe oraz 2 zespoły folklorystyczne.
„Sukcesywnie rozwijamy się na miarę naszych potrzeb i posiadanego budżetu – mówi wójt Tadeusz Kacprzak. – Podwyższamy standardy życia na wsi, o czym świadczą kilometry wybudowanych dróg, chodników, nowych obiektów i odrestaurowanie już istniejących.”
Zrealizowane i realizowane w ostatnich latach inwestycje to m.in. budowa nowoczesnej sali gimnastycznej wraz z salą dydaktyczną przy SP w Tupadłach, stworzenie kompleksu rekreacyjno-sportowego w Łojewie nad jeziorem Szarlejskim (z boiskami do piłki nożnej i siatkówki, sceną, placem zabaw, siłownią zewnętrzną i rekreacyjno-dydaktycznym deptakiem), pobudowanie małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej (place zabaw, siłownie, m.in. w Komaszycach, Marcinkowie, Tupadłach), budowa, przebudowa i naprawa (często wraz z oświetleniem) dróg gminnych m.in. w miejscowościach Dulsk, Latkowo, Łojewo, Kłopot, Olszewice, Radłówek, Sikorowo, Słońsko, poprawa infrastruktury szkolnej i komunalnej (termomodernizacja CIS Łojewo, SP Orłowo, OSP Gnojno wraz ze świetlicą, rozbudowa budynku SP w Górze oraz budowa nowoczesnego boiska), budowa inkubatora przetwórstwa lokalnego w Łojewie, budowa remizy OSP w Piotrkowicach, rozbudowa budynku OSP w Jaksicach, modernizacja zaplecza sportowego „Orłowianki” Orłowo, czy budowa kanalizacji sanitarnej (Jacewo, Komaszyce, Trzaski, Miechowice, Gnojno i Kłopot). Rozwój gminy opiera się nie tylko na środkach pochodzących z budżetu, ale również, i to w szerokim zakresie, na tych pozyskanych z zasobów unijnych i krajowych.
Tadeusz Kacprzak: „Stwarzamy szansę pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej poprzez prężnie działające podmioty ekonomii społecznej, pracujące na rzecz społeczności lokalnej, zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia.”
Przykładem jest działające od 2013 r. Centrum Integracji Społecznej z siedzibą w budynku dawnej szkoły w Łojewie. Centrum to podmiot zatrudnienia socjalnego, mający na celu przygotowanie osób bezrobotnych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym zamieszkałych na terenie gminy do podjęcia pracy oraz powrotu do aktywnego życia społecznego zgodnego z prawem pełnienia ról społecznych, korzystania z dóbr publicznych i zdobywania dochodów w godny sposób.
Od 2017 r. działa też założona przez Gminę Inowrocław Spółdzielnia Socjalna „WIGOR”. Prowadzi ona w miejscowości Żalinowo, w budynkach po byłym gimnazjum, Dzienny Dom „Senior+” dla 20 seniorów oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla 15 osób z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto realizuje projekty skierowane dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, prowadząc 15 Klubów Seniora, w których uczestniczy łącznie 150 mieszkańców gminy.
„Gmina Inowrocław to serce Kujaw Zachodnich – zaznacza Tadeusz Kacprzak. – Kultywujemy tradycje kujawskie, zwyczaje, obrzędy, tak bardzo istotne dla zachowania odrębności danego regionu i ciągłości istnienia, stanowiące o jego bogactwie. Realizujemy przeróżne inicjatywy sołectw, instytucji gminnych oraz stowarzyszeń, kół, klubów i zespołów działających na terenie gminy.”
W budynku wspomnianej byłej szkoły w Łojewie znalazło swą siedzibę Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich. Najistotniejszą działalnością Centrum jest promowanie sylwetki, urodzonego w Łojewie młodopolskiego literata, Stanisława Przybyszewskiego. Nie mniejszy nacisk kładzie się na krzewienie tradycji regionalnych, umacnianie poczucia tożsamości, edukację kulturalną dzieci i młodzieży oraz promowanie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu, w tym legendarnej najstarszej polskiej wsi – ówczesnej ważnej aglomeracji na rzymskim szlaku bursztynowym – Askaukalis.
Zrekonstruowany obiekt „Askaukalis” otwarto w Kruszy Zamkowej w 2014 r. Najważniejszą jego budowlą jest świątynia z przełomu er oraz ustawione w jej sąsiedztwie tablice informujące o historii miejsca i o prowadzonych w jego obrębie pracach archeologicznych. Do „Askakalis” można dojechać korzystając chociażby z otwartej w 2018 r. nowoczesnej ścieżki pieszo-rowerowej łączącej miejscowości Tupadły i Kruszę Zamkową.
Przez obszar gminy, pośród licznych dworków i pałaców, pośród ponad stu pomników przyrody, biegnie kilka znakowanych szlaków turystycznych, w tym piesze szlaki Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego. Ten ostatni poprowadzi nas m.in. do grobu Przybyszewskiego, znajdującego się na cmentarzu w Górze, położonego w sąsiedztwie kościoła pw. św. Trójcy. Inny kościół z bogatą historią napotkamy w Orłowie.
Tadeusz Kacprzak: „Kwestie związane z ochroną środowiska są dla nas bardzo ważne. Na szeroką skalę realizujemy działania edukacyjno-sozologiczno-ekologiczne poprzez organizację zajęć, warsztatów, konkursów wiedzy.” Tu warto nadmienić, że w trakcie realizacji jest budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych z infrastrukturą dla Gminy Inowrocław w miejscowości Kruśliwiec. Natomiast od 2015 r. trwały prace rekultywacyjne na nieczynnym składowisku odpadów w Karczynie. Teren został przywrócony przyrodzie.
Gminę Inowrocław warto odwiedzić o każdej porze roku, najlepiej jednak znaleźć się tutaj w czasie trwania choć jednej z cyklicznych imprez: hucznego Finału WOŚP, Kiermaszu Wielkanocnego, Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie, Pleneru Malarskiego, gminnego „Pożegnania Lata”, Święta Dyni, związanego z łojewskim wieszczem spotkania pn. „Za duszę Stacha”, czy najnowszych inicjatyw: Gali „Stanisławów” – prestiżowej nagrody przyznawanej za działalność na terenie gminy i na rzecz mieszkańców gminy – i „Święta Kujawskiego Słońca”. Zapraszamy serdecznie.