Usytuowanie między Inowrocławiem, Toruniem i Włocławkiem ma znaczący wpływ na lokalizację rozmaitych inwestycji i przedsięwzięć gospodarczych. Potencjał gospodarczy to jednak nie wszystko, bo to z czego Gmina Dąbrowa Biskupia słynie najbardziej, to rolnictwo. Najlepsze gatunki gleb, z czarnoziemem na czele powodują, że nietrudno tu o wspaniałe plony, a przez to sama gmina bywa określana „Zagłębiem warzywnym”, będącym znakomitą bazą dla branży przetwórstwa warzywnego. Popularność brokuł i cebuli zyskała szczególne uznanie poprzez organizowanie od kilku lat „Brokułowo-Cebulowego Festiwalu Smaku” – imprezy kulinarnej promującej te warzywa, jedynej takiej w Polsce!
Nie tylko jednak rolnictwem i inwestycjami gmina stoi – jej równie wielką siłą są mieszkańcy: życzliwi, gościnni i zawsze chętni do pomocy. Na terenie gminy funkcjonują cztery szkoły podstawowe, przedszkole i oddziały przedszkolne. Wspaniała infrastruktura sportowa: Kompleks Sportowy „ORLIK”, Park Gminny z siłownią zewnętrzną, placem zabaw, amfiteatrem, stadionem w samej Dąbrowie Biskupiej oraz sieć boisk i placów zabaw rozsianych po całej gminie powodują, że nie sposób narzekać na brak możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.
Wielkim bogactwem są lasy porastające obszar gminy oraz znajdujące się wśród nich rezerwaty przyrody: „Balczewo” i „Rejna” oraz ścieżka przyrodniczo-leśna. Tereny te są największym kompleksem leśnym w okolicach Inowrocławia, miejscem spacerów, jazdy rowerowej i konnej. To również wspaniały teren dla grzybiarzy, myśliwych, malarzy, artystów, osób szukających spokoju i wypoczynku w leśnych ostępach, a także dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.
Na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zwane „Częstochową Kujaw”, które znajduje się w Pieraniu i jest jedną z największych drewnianych świątyń w Polsce – zabytek klasy „0” – z niezwykle bogatą, rokokową polichromią i bardzo ciekawą historią.
Nie można zapomnieć, iż na kartach historii naszej gminy zapisał się również generał Wojska Polskiego, Premier Rządu Polskiego na Emigracji i Naczelny Wódz Armii Polskiej na Zachodzie – Władysław Sikorski, który w latach 1923-1939 mieszkał w dworze znajdującym się w Parchaniu.
Dziś, odrestaurowany dwór opowiada historię naszego wielkiego rodaka, jak i Polskich Sił Zbrojnych.