Główną korzyścią i motywatorem inwestycji w odnawialne źródła energii jest dbałość o ekologię. Na terenie gminy w miejscowości Linowo funkcjonuje farma wiatrowa składająca się z 22 elektrowni o mocy 2,0 MW każda. W realizacji jest też farma w północnej części gminy, w skład której wejdzie 5 elektrowni o mocy 3,5 MW każda.
Atrakcyjność gminy i otwartość na innowacyjne rozwiązania z poszanowaniem przyrody wciąż przyciąga inwestorów chcących inwestować w odnawialne źródła energii. W Bursztynowie planowana jest budowa dwóch farm fotowoltaicznych o mocy 1 MW każda. Ponadto na terenie gminy od lat funkcjonują dwie elektrownie wodne, zlokalizowane w miejscowości Mędrzyce na rzece Osa oraz w miejscowości Świecie nad Osą na rzece Lutryna.
Praktycznie wszystkie gospodarstwa domowe na terenie gminy są przyłączone do sieci wodociągowej, a ścieki są oddawane do gminnej sieci kanalizacyjnej lub przydomowych oczyszczalni ścieków.
Ideą włodarzy jest promowanie proekologicznych rozwiązań zapewniających zrównoważony rozwój gminy.
W 2019 r. gmina Świecie nad Osą zakończyła inwestycję pn. „Poprawa efektywności energetycznej poprzez kompleksową termomodernizację budynków użyteczności publicznej w miejscowości Świecie nad Osą” współfinansowaną z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu klasycznej termomodernizacji poddane zostały cztery budynki użyteczności publicznej położone w Świeciu nad Osą: budynek Urzędu Gminy, budynek Zespołu Szkół i Placówek nr 1, budynek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dodatkowo we wszystkich obiektach zmieniony został system ogrzewania na powietrzne pompy ciepła oraz zamontowano instalacje fotowoltaiczne.
W przyszłości planuje się zmianę systemu ogrzewania na powietrzne pompy ciepła we wszystkich obiektach użyteczności publicznej oraz montaż instalacji fotowoltaicznych, co przełoży się na poprawę jakości powietrza i promocję odnawialnych źródeł energii zachęcających mieszkańców do wdrożenia tych systemów we własnych gospodarstwach domowych.