Gmina realizuje ze środków własnych, jak i zewnętrznych, szczególnie unijnych, wiele przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu środowiska. Szczególne znaczenie mają zadania ograniczające niską emisję. Temat realizowany jest wielowątkowo: poprzez termomodernizację istniejących obiektów komunalnych, jak i wymianę źródeł ciepła na nisko emisyjne. W ostatnich latach termomodernizacji poddano między innymi wszystkie obiekty oświatowe, budynki ośrodka zdrowia, Gminnego Ośrodka Kultury oraz urzędu gminy. Prawie wszystkie te obiekty posiadają kotłownie gazowe.
Kolejnym przedsięwzięciem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej poprzez montaż oświetlenia ledowego we wszystkich obiektach oświatowych oraz montaż ogniw fotowoltaicznych na obiektach szkolnych, jak i ujęciach wody pitnej oraz stacjach uzdatniania wody.
Gmina dofinansowuje także wymianę źródeł ciepła w budynkach osób fizycznych, od połowy 2018 r. dofinansowano 68 modernizacji kotłowni, w 2021 r. złożono już 119 wniosków o dofinansowanie wymiany kotłów opalanych węglem na pompy ciepła, piece
gazowe czy opalane pelletem.
Z dofinansowaniem unijnym realizowany jest także demontaż i utylizacja pokryć dachowych z materiałów zawierających azbest. W pierwszym projekcie zrealizowanym w 2019 r. zutylizowano 265 ton wyrobów azbestowych, w 2021 r. ma miejsce drugi etap,
który obejmie utylizację kolejnych 195 ton wyrobów zawierających azbest.
Na terenie gminy Wielowieś funkcjonuję także zrealizowana przez inwestora prywatnego największa na Śląsku farma wiatrowa, składająca się z 20 elektrowni wiatrowych o mocy 3,3 MW każda.