Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić powiat mikołowski. Turystów przyciąga długa i burzliwa historia regionu, o której świadczą liczne zachowane zabytki: świątynie różnych wyznań, w tym obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej, kapliczki przydrożne i kamienne krzyże, dwory i kamienice, także te, które zachowały pamięć o dawnej gminie żydowskiej, stanowiącej niegdyś ważną część tutejszej społeczności.
Na pasjonatów zabytków techniki i architektury przemysłowej czekają XIX-wieczne zabudowania kopalni „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych oraz Elektrowni Łaziska wraz z unikatowym w skali kraju Muzeum Energetyki. Miłośników zabytkowych fortyfikacji z pewnością zainteresują dobrze zachowane bunkry Obszaru Warownego „Śląsk”.
Powiat mikołowski to także doskonałe miejsce do odpoczynku i rekreacji na łonie natury. Lasy zajmują ponad 35% jego powierzchni, duży obszar stanowią także pola uprawne. Przyrodniczą perełką jest Śląski Ogród Botaniczny, z bogatą kolekcją roślin, harmonijnie wkomponowany w krajobraz okolicy. Region zachęca do wędrówek pieszych i rowerowych. W 2011 r., w ramach projektu „Sieć tras rowerowych na terenie powiatu mikołowskiego. Infrastruktura aktywnych
form turystyki”, wytyczono ponad 250 km tras rowerowych.
Powiat posiada przemysł, ale także rozległe tereny rolnicze i leśne. Dużo uwagi poświęca się rozwojowi małej i średniej przedsiębiorczości, inwestycjom w zakresie budownictwa mieszkaniowego, turystyki, sportu i rekreacji, a także ochronie środowiska naturalnego. Dzięki aktywności proekologicznej gmin powiat zmienia się w obszar znacznie bardziej zielony i przyjazny środowisku z coraz lepszą bazą sportowo-rekreacyjną.