W subregionie północnym obszary wiejskie stanowią 85% powierzchni, w południowym – 80%, natomiast w najbardziej zurbanizowanych częściach, czyli centralnej i zachodniej, odpowiednio 58 i 59%. Samo serce Śląskiego – Katowice, znalazły się w czołówce najbardziej zielonych polskich miast z wynikiem 42,8%, ustępując miejsca Sopotowi, Zielonej Górze i Gdyni. Warto przytoczyć w tym miejscu ciekawostkę. Park Śląski w Chorzowie jest największym w Polsce i jednym z największych parków miejskich na świecie. Jego powierzchnia to 620 ha, co powoduje, iż jest prawie 2 razy większy niż nowojorski Central Park i 4 razy większy niż Hyde Park w Londynie. Odwiedzający mają do dyspozycji 70 km alejek i 2400 ławek.
Województwo śląskie oferuje turystom unikatowy Szlak Przyrody Województwa Śląskiego. Tworzą go miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych, obszary stanowiące dziedzictwo przyrody ożywionej oraz nieożywionej naszego regionu. Omawiany szlak liczy ponad 50 obiektów, które zlokalizowane są zarówno na obszarach naturalnych, jak i przekształconych przez człowieka. Obiekty zostały wytypowane w oparciu o przewodni walor przyrodniczy – florystyczny, faunistyczny, siedliskowy, związany z przyrodą nieożywioną, ochroną przyrody, założeniami parkowymi czy też zbiorami muzealnymi.
Wszystkie zaproponowane miejsca dostępne są przez cały rok. Celem przyświecającym utworzeniu Szlaku Przyrody było zainteresowanie zwiedzaniem i poznawaniem przyrody województwa śląskiego zarówno jego mieszkańców, jak i turystów spoza regionu. Poznawanie szlaku ma także podnosić wiedzę przyrodniczą, kształtować świadomość ekologiczną i postawy prośrodowiskowe, promować kulturę, rozwijać edukację regionalną. Może również stale odmieniać wizerunek województwa śląskiego jako obszaru postrzeganego przez pryzmat wielowiekowej działalności przemysłowej. Nie ma on charakteru trasy wyznakowanej w terenie – jest to zbiór obiektów rozlokowanych na terenie całego województwa śląskiego, pomiędzy którymi turysta przemieszcza się w wybrany przez siebie sposób, samodzielnie dokonując selekcji interesujących go atrakcji.
Poniżej zamieszczamy nasze propozycje obiektów znajdujących się na Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego:
– Rezerwat Lasek Miejski nad Puńcówką
– Arboretum Bramy Morawskiej
– Dolina Wapienicy
– Żabie Doły
– Przełom Warty koło Mstowa
Tekst: Paweł Hamela