Te atrakcyjne turystycznie, jurajskie gminy zapraszają miłośników natury, pięknych krajobrazów i historii zarówno latem, jak i zimą. Od wiosny do jesieni można na terenie powiatu zawierciańskiego uprawiać turystykę aktywną: niezwykle popularną tu wspinaczkę skałkową (Podlesice, Rzędkowice, Podzamcze, Ryczów), ale także turystykę pieszą, rowerową
i konną. Latem zapraszają otwarte kąpieliska w Siamoszycach, Dzibicach, Kostkowicach i Przyłubsku (gmina Kroczyce), zbiornik we Włodowicach, w Pilicy, kąpielisko w Łazach czy zbiornik w Szczekocinach. Jesienią kuszą pełne grzybów lasy. Zimą można poszusować na stokach narciarskich w Morsku (gmina Zawiercie), Cisowej i Smoleniu (gmina Pilica) lub na nartach biegowych w okolicy Podlesic. A wszystko to pośród przepięknych krajobrazów jurajskich, tajemniczych kompleksów skalnych i jaskiń. W krajobraz jurajski wpisały się XIV-wieczne warownie obronne Szlaku Orlich Gniazd, do których zaliczamy najsłynniejsze ruiny zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu zwanego „małym Wawelem”, ruiny zamku Bąkowiec w Zawierciu-Skarżycach oraz częściowo zrekonstruowane ruiny zamku Pilcza w Smoleniu. Warto zobaczyć zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów w miejscowości Podzamcze oraz odwiedzić jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Jurze: Górę Zborów w Podlesicach czy odwiedzić znajdującą się w zachodniej części tej góry Jaskinię Głęboką (udostępniona do zwiedzania). Najcenniejsze krajobrazowo i przyrodniczo fragmenty Jury Krakowsko-Częstochowskiej objęte zostały ochroną rezerwatową. Na terenie powiatu zawierciańskiego jest aż pięć rezerwatów przyrody: „Góra Chełm” (gmina Łazy), „Góra Zborów” (gmina Kroczyce), „Smoleń” (gmina Pilica), „Ruska Góra” (na obszarze gminy Ogrodzieniec i gminy Pilica) i „Kępina” (gmina Irządze). Stąd blisko jest do najchętniej odwiedzanych przez turystów miast południowej Polski: Krakowa (67 km od Zawiercia) i Częstochowy (45 km) oraz stolicy aglomeracji śląskiej – Katowic (43 km).
Rolnictwo jest jedną z głównych gałęzi rozwoju większości gmin powiatu zawierciańskiego. Na obszarach wiejskich mieszka ok. 36 proc. ogólnej liczby mieszkańców powiatu. Użytki rolne zajmują w nim aż 62,2 proc. powierzchni ogółem, z czego ok. 75 proc. stanowią grunty orne. 30,55 proc. obszaru powiatu stanowią lasy.
Informacje na temat bazy turystycznej powiatu dostępne są na stronie: www.zawiercie.powiat.pl.