Latem kwitnące lilie wodne, łany łączenia baldaszkowatego, dzikie irysy i liczne trawy, zimą – skute lodem brzegi i szuwary w różnych odcieniach ciepłego brązu. Liczne zwierzęta wodne i nie tylko: majestatyczne czaple siwe, nurogęsi, bobry, kaczki krzyżówki czy bażanty spotkamy w dzikich enklawach w środku miasta. Wystarczy zejść z promenady bulwarów i udać się w dalszą wędrówkę brzegiem rzeki. To propozycja dla wytrwałych, ale widoki będą niezapomniane.
Włocławek jest znany ze swoich naturalnych walorów. Zielone centrum miasta to bez wątpienia Park im. Henryka Sienkiewicza. Klimatyczne miejsce, które zapoczątkowało swoje istnienie w dziewiętnastym stuleciu, obecnie łączy tradycję z nowoczesnością i oczekiwaniami współczesnego Włocławka. Park Sienkiewicza to m.in. słynny Ogród na Pompce. Zyskał on nowe oblicze. Dziś to m.in. multimedialny ogród dydaktyczny, miejsce lekcji w terenie i warsztatów dla mieszkańców. Odwiedzając park (można to uczynić pieszo, albo korzystając z nowej drogi rowerowej łączącej wszystkie części parku) warto zaznajomić się z tablicami dydaktycznymi lub po prostu rozejrzeć się wokół siebie. Zachwyca mnogość odmian botanicznych, a także szereg gatunków ptaków zamieszkujących park. Park Sienkiewicza zawsze był i pozostał jednym z ulubionych miejsc rekreacji włocławian, którzy zresztą mieli swój czynny udział we współtworzeniu obecnego wizerunku tego miejsca.
Park na Słodowie to nowe miejsce na spacerowej mapie Włocławka. Spotkać tu można miłośników aktywnego wypoczynku, zakochane pary, rodziny, znajomych i nieznajomych, a nawet zaprzyjaźnione pszczoły. W tym jednym miejscu znajdują się boiska, korty tenisowe, amfiteatr, skatepark, plac zabaw, altany, pumptrack, malowniczy pomost na stawie, ścieżki pieszo-rowerowe, plac zabaw i miejskie baseny, a obok leniwie płynie rzeka Zgłowiączka.
Obecnie Włocławek jest tłumnie odwiedzany przez żeglarzy, wioślarzy i miłośników innych sportów związanych z wodą. Przyczyniają się do tego malowniczo położone przystanie. Pierwsza z nich, Przystań wodna na rzece Wiśle im. Jerzego Bojańczyka jest nowoczesnym i komfortowym obiektem oraz stanowi idealne miejsce nie tylko dla spragnionych aktywnego wypoczynku, ale też miłośników relaksu i niepowtarzalnych widoków o zachodzie słońca. Druga, Przystań na Zalewie Włocławskim przy ul. Płockiej leżąca nieco dalej od zgiełku miasta marina, to miejsce rodzinnego wypoczynku, w którym wśród wielu wodnych atrakcji szczególnie warto skorzystać z rejsów katamaranem solarnym. Oderwać się na chwilę od stałego lądu, poczuć bryzę, chłonąć niepowtarzalną faunę i florę Zalewu Włocławskiego.
Włocławek otoczony jest lasami i szlakami turystycznymi Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu Kulin, dzięki czemu zachwyca i potwierdza swoją wyjątkowość.
Warto do nas przyjechać także po niezapomniane wrażenia artystyczne i duchowe. Zaznać ich można m.in. w Centrum Kultury „Browar B” – 7500 m2 wypełnionych kulturą, sztuką i różnorodną działalnością artystyczną. Zabytkowy Browar Bojańczyków został pięknie zrewitalizowany i przekazany w użytkowanie Centrum Kultury, które doskonale pełni funkcję instytucji realizującej działalność kulturotwórczą i interdyscyplinarną, obejmującą wszystkie dziedziny sztuki. Browar B. organizuje rocznie średnio 120 koncertów i widowisk. W pięciu przestrzeniach realizuje w ciągu roku około 30 wystaw, które zwiedza prawie 40 tys. osób. W Browarze i jego filiach działa 15 zespołów tanecznych i wokalnych, w tym utytułowany, 35-letni Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” oraz wysoko oceniany zespół baletowy „Classic”, a także ponad 20 zespołów muzycznych. W sekcjach – plastycznych, fotograficznych, rękodzielniczych, modelarskich, językowych, szachowych – edukację kulturalną pobiera ponad pół tysiąca osób. Browar jest m.in. organizatorem kilkudziesięciu imprez cyklicznych, w tym cenionego, Turnieju Poezji Śpiewanej.
Na scenie naszego Teatru Impresaryjnego zobaczyć można nie tylko spektakle najlepszych teatrów w Polsce, ale także spektakle „Teatru Ludzi Upartych” oraz Teatru „Skene”. Działalność Teatru obejmuje także organizację koncertów, recitali, przedstawień plenerowych, wystaw, lekcji i warsztatów oraz festiwali, w tym „Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy”.
Zwiedzając zabytki sakralne na czele z Katedrą Włocławską i Muzeami można odkryć coś więcej niż historię, ale także tożsamość, która ukształtowała nasze miasto.
Samorząd Włocławka z powodzeniem uczy mieszkańców partycypacji społecznej i realizuje modelowy program rewitalizacji. W centrum miasta funkcjonuje Kawiarnia Obywatelska, którą włocławianie bardzo polubili. Wielu mieszkańców pojawia się z propozycją aktywnego włączenia się w proces rewitalizacji.
Włocławek podejmuje działania adaptacyjne wybrane dla miasta Włocławka w ramach Planu Adaptacji Miasta Włocławek do zmian klimatu do roku 2030. Głównym celem Planu Adaptacji jest zwiększenie odporności miasta na przewidywane w perspektywie 2030 r. zmiany intensywności i częstości występowania zjawisk klimatycznych i ich pochodnych, poprzez podjęcie wielu działań adaptacyjnych dających efekt synergii. Działania adaptacyjne pomogą miastu przystosować się do zmian klimatu, redukując podatność sektorów miasta: zdrowia publicznego/grup wrażliwych, gospodarki wodnej, transportu oraz energetyki.
Zapraszamy Państwa do Włocławka, miasta życzliwych ludzi, pełnego uroku i energii. Włocławek to dobry adres, warto o nim pamiętać.