Pierwsze wzmianki o Kijewie Królewskim świadczą o jego istnieniu już ok. 1220 r. Należy ono obok Płutowa, Kiełpia i Trzebcza do najstarszych miejscowości gminy. W średniowieczu tereny te zostały wydzierżawione Krzyżakom przez księcia Konrada Mazowieckiego. Do Rzeczypospolitej powróciły dopiero po II Pokoju Toruńskim w 1466 r. Do II wojny światowej do wsi Kijewo Królewskie należały majątki leżące w jej pobliżu: Zaroślak i Sztokowo. Po wojnie majątki te zostały rozparcelowane.
Dzisiejsze Kijewo Królewskie to prężnie rozwijający się sektor gospodarki. Obok dużych zakładów takich jak ADRIANA S.A. są również małe i średnie przedsiębiorstwa skupione szczególnie wokół branży meblowej, w których znajdują zatrudnienie mieszkańcy gminy. W ostatnich latach na terenie gminy zostały odkryte pokłady gazu ziemnego i trwają prace inwestycyjne w celu wykorzystania tych zasobów. W miejscowości Watorowo istnieje prywatne lądowisko z ośrodkiem szkolenia pilotów wyposażone w symulatory lotów i nowoczesne samoloty szkoleniowe. Obok szkół, w centrach wsi powstały boiska sportowe klubów piłkarskich, boiska wielofunkcyjne i Orlik, gdzie tężyznę fizyczną podnoszą dzieci i dorośli. Ci ostatni chętnie korzystają z przyrządów siłowni zewnętrznych zlokalizowanych w centrach wsi. Unia Europejska chętnie finansuje tego typu inwestycje.
Takich inwestycji w Gminie Kijewo Królewskie jest znacznie więcej. Przez ostatnie 10 lat zmodernizowano wiele kilometrów dróg gminnych, położono nowe sieci kanalizacyjne i wodociągowe, wyremontowano hydrofornie i oczyszczalnię ścieków oraz wykonano termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Usuwamy szkodliwe substancje ze środowiska, realizując ekologiczne programy m.in. unieszkodliwiania azbestu oraz folii rolniczej. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych organizowanych przy współudziale WFOŚiGW.
Do wielu wspaniałych miejsc na terenie gminy można dojechać ścieżką rowerową, która łączy Chełmno z Unisławiem. Miłośnicy pieszych wędrówek i turyści spacerują ścieżkami edukacyjnymi biegnącymi przez teren pięknych rezerwatów przyrody „Płutowo” i „Zbocza Płutowskie”. Do rezerwatów można dojść ze wsi Kiełp, polną drogą wzdłuż głębokiego jaru. Po prawej stronie znajduje się rezerwat „Zbocza Płutowskie”, gdzie charakterystyczna dla gorących stepów Ukrainy roślinność kserotermiczna znalazła doskonałe warunki bytowania. Niezwykle malowniczo wyglądają zbocza wiosną, kiedy okazałe kwiaty miłka wiosennego tworzą rozległe żółte łany.
W sąsiedztwie, tam, gdzie zbocza parowu wcinającego się w krawędź doliny Wisły porasta grąd subkontynentalny, znajduje się jeszcze jeden rezerwat florystyczno-leśny „Płutowo”. Tu zobaczymy graby w wieku 90-120 lat, a także około 200-letnie dęby szypułkowe i buki.
Mieczysław Misiaszek
Wójt Gminy Kijewo Królewskie